VAR OLMA SORUMLULUĞU

Pendikli Akademisyen Prof. Dr. Yümni Sezen'in Yeni Kitabı İstanbul Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Ana Bilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi Pendikli Prof. Dr. Yümni Sezen'in, «Var Olma Sorumluluğu» adlı kitabı kitapcı raflarında okurlarını bekliyor.

İrfan yayınları tarafından basılan 224 sayfalık kitapta: 1-Taş, ot, böcek ve insanın diyalogları. 2-İlk ve sebep. 3-Sorumluluktan kaçamazsın. 4-Gayb âleminden açılan bir lütuf kapısı: Vahiy. 5-Kibiri bırak inanmaya bak. 6-Yarını düşün. 7-Dönüp huzura çıkmak. 8-Tek ve çok. 9-Yalnız doğuyor, yalnız ölüyoruz ama yalnız yaşamıyoruz. 10-Sözün özü, adlı on bölüm var.

Kitap; bir çok kavramı farklı bir bakış açısı ile Kur’ân-ı Kerîm âyetlerinden faydalanarak yeniden açıklıyor. felsefe ilminin metotları ile çok derinden, çarpıcı fakat kolay anlaşılır bir dille tahlil ediliyor.

Bu tahlilerden biri olan zikir için şöyle diyor:
«Doğru dürüst görevlerimizi yapmadan, ihlâsa ulaşmadan, Allah’ı görmek sevdası, ciddiyeti zedeler. Yönelmemiz önemlidir. Yönelmede, ilke ve hedeflerin en önemlisi Allah’ı anmadır (zikir). Bu, Allah’ın istediği bir şeydir. Bu iş, O’nun adı, sıfat ve isimleriyle yapılır. Güzel sözlerle olur. Fakat bu güzel sözlere, şart gibi eklenen bir iş vardır: Salih (iyi) ameller. ‘... Ona ancak güzel sözler yükselir (ulaşır). Onları da Allah’a sâlih ameller ulaştırır...’ (Fâtır-10). Demek ki iyi işler yapılmadıkça, samîmiyet de olmazsa, ortada, sadece güzel sözü tekrarlayıp duran bir papağan işi kalır. Kötülük yapıp, tuzaklar kurup, kibir taslayıp, hak gasp edip, yalan söyleyip, sonra da tutup bin defa zikir çekmek bir işe yaramaz. Hattâ İslâm, kötülük yapmamayı, hattâ iyilik yapmayı bile yeterli bulmamış, iyilik yapmaya teşvik etmeyi bile şart koşmuştur (Bk. Mâun sûresi). Demek istiyoruz ki zikir, krize dönüşmemelidir. Meseleler doğru tarafından ele alınmalıdır.»

Mustafa telli