ÇAY, ÇARŞI CAMİDE İÇİLİR

MÖ 2700’lü yıllara uzanan bir tarihe sahip olan çayın ana vatanı Çin'dir.
Çin’de başlayan çay üreticiliği Çin’den Avrupa’ya, Avrupan'dan Türkiye’ye gelmiş.

Türkiye’de ilk yaş çay yaprağı hasadı 1938 yılında yapılmış, İlk çay fabrikası, 1947 yılında Rize’de açılmıştır.

Yüzlerce faydası bulunan çayı hemen hepimiz büyük bir keyif ile içeriz. Çay kahvaltıda çeşni, öğlen yemeğinde hazım kolaylaştırıcısı, akşam yemeğinde keyiftir. Çay arkadaş sohbetinde vesile, ağaç gölgesinde moladır. Yazın serinletici, kışın ısıtıcıdır. Çay hastaya şifa, dertliye deva, işleri yerinde olana muhasebedir. Kimi soluklanmak için, kimi sevdiği ile birlikte olmak için çay içer.

Sinsi ve ölümcül bir hastalık olan Kovit-19 belasını yaşadığımız bu günlerde Kafe, kahvehane ve çay ocaklarında çalışan çaycılar, temizliğe büyük önem veriyorlar.

Bu çaycılardan biri de Merkez Cami Çay Ocağı Çaycısı Bedri Gülcen Beydir.

 

Bedri Usta: "Ocağın her yeri, kazan, çaydanlık, çay bardağı, çay tabağı ve çay kaşıkları temiz olmalı: Çay tabağı temizliği kolay ve kir tutmaması sebebiyle porselen, çay kaşığı paslanmaz çelikten olmalı. Temiz bardağı eline alan müşteri, çayını içerken kafası rahat olmalı ki; çayı içsin, içerken her yudumdan ayrı bir tat ve ayrı bir keyif alsın." diyor.

İyi çayın kullanılan malzeme ile yakın ilgisi olduğunu söyleyen Bedri Usta; ' Çay için üç malzeme var. Bu malzemeler, su, çay ve şekerdir.

Bedri Usta, Su olarak; kaynak suyu veya damıtılmış ve dinlenmiş çeşme suyu, Şeker olarak; şeker pancarından üretilen doğal ve ambalajlı şeker, Çay olarak da Çaykur'un çayını kullanıyor. Suyu dinlenmiş su, çayı bir iki ay dinlenmiş ve elenmiş çay.

Bedri Usta çayı demlerken, suyu 120 derecelere kadar kaynatıyor. Kaynamış suyu çaydanlığa alıp, üzerine elenmiş çay döktükten sonra on dakika kadar demlendiriyor.

Demlenmeden çayı açmayan, çay bardağını kaynar su ile ısıtmadan çay doldurmayan Bedri Usta; "Çayı bardağa dökmek sanattır." görüşünde.

İşini severek yapan, çalışkan, titiz ve güler yüzlü bir çaycı olan Bedri Usta, bardakları her kullanımdan sonra çamaşır suyuna yatırıp, bardak ağızları başta olmak üzere tüm bardakları deterjanlı suyla yıkayıp, 100 derecelik bulaşık makinesinde yeniden dezenfekte ediyor.

Müşteri sağlığına büyük önem veren ve kendi demleme metodu ile iyi bir tad yakalayan Pendik Çarşı Cami Çay ocağı çaycıların piri gibi.

Pendik'te gönül rahatı ile çay içeceğiniz yüzlerce yer var. Konumu, temizliği, tadı, fiyatı ve güler yüzlü hizmeti ile Pendik Çarşı Cami Çay Ocağı Pendikliden büyük ilgi görüyor.

Mustafa telli