Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Yerel Basın Toplantısı kapsamında bilgilendirme toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelerek yapılan yatırımlar, koronavirüs salgını süreci ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı. Toplantıya katılan basın mensuplarına teşekkür ederek sözlerine başlayan Pendik Belediyesi Başkanı Ahmet Cin, pandemi sürecine değinerek,"Ülke olarak olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Bu yüzden belediye çalışmalarımızın yanısıra Pandemi süreciyle ilgili çalışmaları da yürütmeye çalışıyoruz. Kaymakamlık, ilçe sağlık müdürlüğüne personel ve araç tahsisimizi yaptık. Filyasyon ekibinin denetlerinin yapılması, pozitif vakaların takiplerinin yapılması her ne kadar kaymakamlık bünyesinde gerçekleşiyor olsa da tüm ekipmanını personelini bizim verdiğimizi, oraya ciddi katkı sağladığımızı bilmenizi istiyorum." diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:


VAKA SAYILARI ARTIYOR
Başkan Cin, koronavirüs salgındaki vaka artışına ilişkin olarak, "Tüm İstanbul'da olduğu gibi Pendik'te de vakaların artış gösterdiğine şahit oluyoruz. Daha zor durumlara düşmemek için hep birlikte gayret göstermek zorundayız."

İŞİMİZİ YAPIYORUZ
Göreve gelmemizin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçti. Belediyecilik hizmetlerimizi aksatmadan sürdürdük. Söz verdiğimiz yatırımları da gerçekleştirmek için gereken çabayı gösterdik. Bu konuda iyi gittiğimizi söyleyebilirim. Belediye olarak gelirlerimizin ciddi bir kısmını pandemi mücadelesine aktarmış olmamıza rağmen yatırımlarımızda hız kesmedik. 2019 itibariyle 200 milyon TL yatırım yapmış durumundayız. Kendi öz sermayemizle yapmış olduğumuz yatırımlarımız. 2020 yılında 217 milyon civarında bir yatırım bütçemiz vardı. Bu bütçemizin de yüzde 90'ını aşan oranda yatırım gerçekleşmesini bekliyoruz»

PANDEMİ HAYATIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ
"Biten yatırımların açılışını pandemi süreciyle yapamıyoruz. Millet bahçemizde İkinci etabının ihalesi yapılma aşamasına geldi.  Bu da bittikten sonra Millet Bahçesinin açılışını yapacağız. Cumhurbaşkanımızın buraya gelerek açılışları toplu yapmasını istedik. Pandemi süreci olunca bu da mecburen gecikme durumunda kaldı. Onun için yapmış olduğumuz yatırımların açılışını henüz yapmadık.

SEMT PAZARLARINA YENİŞEHİR MODELİ
Semt pazarlarının sokaklara kurulmasına sıcak bakmıyoruz. Bu açıdan Yenişehir'deki semt pazarını bir örnek proje olarak hazırladık. Bu projede üstü kapalı bir pazar haline getirdik. Esnaflarımızdan müracaatımızı aldık. Noter huzurunda çekilişleri yapıldı. Şu anda kimin olacağı belli. Pazar yerinde haftanın bir günü de köyden gelen vatandaşların ürettikleri ürünleri orada satacaklar.

HAYVANSEVERLERE MÜJDE
Yenişehir'de Neşeli Patiler Köpek Eğitim Parkını devreye aldık. 4,5 dönüm üzerine bir alanı 15 gün içinde toparladık. Orada hayvanseverler, hayvanlarını getirmek suretiyle orada eğitimlerini veriyorlar. Ayrıca gönüllüler var. Onların da eğitimlerini kendileri verme durumları olacak. Bundan sonraki süreçte çok talep olursa eğitici verme çalışması da yapabiliriz. Ayrıca bildiğiniz gibi güzel bir gençlik kampımız var. İhtiyaç halinde gerekli görürsek sayısını artırabiliriz.»
Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Pendik'in bazı hizmetleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yeterinde destek alamadıklarını ifade etti.