Hemşehrilerinin talebi üzerine dernek başkanlığı için göreve başladığını belirten KIDER Başkanı Kaya, bizim de yeni yılımızı kutlayarak, dernek çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:


"Derneğimiz 2003 yılında İstanbul Pendik ilçesinde kurulmuştur. Özellikle 1990’lı yıllarda Kırşehir Akçakent ve Çiçekdağı ilçelerinin bazı köylerinden Pendik’e göçler başlamıştır. O sıralar köylerimizin nüfusları artmaya başlamış ve kalabalıklaşan nüfus sebebiyle ekilen araziler yetmediğinden dolayı bazı insanların büyük şehirlere gitme mecburiyetleri oluşmuş, göçler birer ikişer devam etmiştir. Şehirlere taşınan hemşehrilerimizin iş kurması ve daha iyi gelirler elde etmesi diğer hemşehrilerimizi de cesaretlendirmiştir. Böylelikle toplu olarak ve çoğunlukla İstanbul Pendik’e Kırşehirli akımı oluşmuştur.

Geçen yıllarla birlikte burada da doğumlar evlilikler ve bitmeyen göçlerle beraber Kırşehirli nüfusu artmaya başlamış ve günümüz verilerine göre 20 bin civarına kadar ulaşmıştır. Büyük şehirde bir arada bulunma, birlik ve beraberliklerini koruma, örf adet ve kültürlerini kaybetmeden devam ettirme istek ve arzuları insanlarımızda her daim bulunmuş ve büyüklerimizi çeşitli arayışlara sevketmiştir. Benim de içinde bulunduğum bir grup arkadaş ile bizler de bu düşüncelere ek olarak gençlerimizin eğitim ve devamında iş kaygılarını da düşünerek büyüklerimizle de istişare edip öncelik eğitim olması şartıyla 2003 yılında derneğimizi kurmuş bulunduk.

17 yıldır sosyal kültürel ve eğitim ağırlıklı bir çok güzel çalışmalara öncülük eden derneğimiz, halen Pendik’te faaliyetlerini devam ettirmektedir. Şu an Pendik’te Kırşehirliler derneğimizin yanında dört adet köy derneğimizde aktif olarak faaliyet sürdürmektedir. Kuruluşunda bulunduğum ve ilk yıllarında başkanlığını da yaptığım derneğimizde yeniden, hemşehrilerimizin talebi ve mevcut yönetimin kararı ile Başkanlık görevini üstlenmiş bulunmaktayım. Pandemi sebebiyle kongreler ertelendiği için yeni bir yönetim oluşturamadık. İnşallah ülkemiz ve tüm insanlık bir an önce bu virüs imtihanından kurtulur. Bizler de yeni yönetim ve yepyeni heyecanla hayırlı hizmetlerimize devam ederiz.

Bu vesile ile kuruluşumuzdan itibaren her daim bizlerin yanında bulunan Yerel Hayat ailesine ve Kubilay Öztürk abimize şahsım ve hemşehrilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Öncelikle Kırşehirli ve Pendik’li hemşehrilerime sağlıkla, huzurla ve umutla aydınlık bir yeni yıl dileyerek en derin sevgi ve muhabbetlerimi iletiyorum."