YKS tercih sonuçları açıklandı!

SON DAKİKA: Milyonların beklediği YKS tercih sonuçları açıklandı!

YKS tercih sonuçları sorgulama... YKS yerleştirme sonuçları açıklandı! ÖSYM'nin aktardığı son dakika bilgisine göre milyonların beklediği üniversite yerleştirme sonuçları belli oldu. 2022-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandı. 

YÖK Başkanı Erol Özvar'dan yerleştirme sonuçlarıyla ilgili açıklama geldi. Özvar, "KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın boş kontenjanları geçen yıl 164 bin civarında iken, bu yıl bu sayı 13 bine kadar düştü. Rekabetçi ve eleyici bir sistemimiz olduğu için öğrencilerin niteliği konusunda kaygımız olmamalı. 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre, puanı hesaplanan yaklaşık 2 milyon 900 binden fazla aday arasından, açık öğretim hariç yaklaşık 850 bini yerleşti." diye konuştu.

ÖSYM tarafından yayımlanan tercih kılavuzuna göre; ilk tercihinde önlisans ve lisans bölümlerinin herhangi birine yerleşemeyen adaylar YKS tercih sonuçlarının ardından boş kalan kontenjanlara yerleştirilmek üzere başvuruda bulunabilecekler. YKS ek tercih tarihi hakkında henüz net bir tarih belirtilmedi.

ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ NE ZAMAN?
YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler puan ve başarı sıralamalarına göre üniversiteye kayıt hakkı kazanacaklar. İyi bir üniversite hayaliyle sınava giren milyonlarca öğrenci, kayıt işlemlerini 22-26 Ağustos 2022 günleri arasında tamamlayacak. Elektronik üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacak.