Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü

AYTEKİN YILMAZ İLE RÖPORTAJ

Mustafa Nazım Telli

Pendik tarihine bir kitap daha kazandırıyoruz. Kitabımızın konusu; Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü pandeminin başladığı 2020 Martından bu yana neler yaptı? Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Aytekin Yılmaz'ı makamında ziyaret edip, bir çay eşliğinde sizin için soruyorum.

 

Sayın müdürüm, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak pandemi sürecinde çok sayıda başarıya imza attınız, bize bu işlerden biraz bahsedebilir misiniz?

Mustafa Bey, her şeyden önce şunu söyleyeyim. Kovit-19 denilen bu illet tüm dünyayı esir aldı. Aile içinde, sokakta ve iş yerinde bir birimizden korkar olduk. Çocuklar parka, yaşlılar deniz kenarına gidemiyor. Her birimiz maske takıyor, bir birimize 1,5 metreden fazla yaklaşmıyor ve temizlik kurallarına dikkat ediyoruz. Sağlık çalışanlarımıza binlerce teşekkür, her biri canla başla çalışıyor.  Bizde milli eğitim olarak hem eğitim ve öğretim işlerine devam ediyor hem de sağlık çalışanlarımıza destek oluyoruz.

 

Sağlık çalışanlarına nasıl destek oldunuz?

Okullarımız pandeminin ilk gününden başlamak üzere ülkede büyük bir ihtiyaç olan dezenfektan malzemeleri,  maske, siperlik ve tıbbi tulum ürettiler. Ürettiğimiz ürünleri hastane aile sağlık merkezleri ve okullar başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına dağıttık. 

İdarecilerden başlamak üzere öğretmenlerimiz, filiasyon ekiplerinde görev alarak ile bulaş takibi yaptılar, hastaları sağlık merkezlerine götürdüler.

Kurduğumuz izalasyon ekipleri hasta takibi yaptılar. Öğretmenlerimiz ellerinde adres ve telefon numarası sokak sokak gezerek hasta takibi yaptılar. Site ve dernek yönetimlerini ziyaret ederek halkı bilgilendirdik.

Vefa destek hattı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşıp, ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık.

 

Kan bağışı kampanyaları da var müdürüm.

Evet, sokağa çıkma yasaklarının olması, okulların kapalı olması ve insanların bana da hastalık bulaşır mı korkusu sebebiyle azalan kan bağışını geriye çevirmek için okul bahçelerinde kan bağış merkezleri kurduk.

 

Sayın müdürüm, kimsenin aklına gelmeyen onlarca iş yapmışsınız,  Pendikli olarak teşekkür ederim. Eğitim sahasında ne yaptınız, biraz da eğitimden bahseder misiniz? 

İlk önce okulları dezenfekte ettik, sınıfları ikiye bölüp, ikili eğitime geçtik. Okulları giriş kapısından başlamak üzere dezenfektan, maske ve sabun ile doldurduk.

Bakanlığın emri ile uzaktan eğitime geçtik. Büyük bir gurur ile söylüyorum ki ilçedeki her öğretmen hemen uzaktan eğitime geçti. Öğretmenlerimiz hiç bilmediği uzaktan eğitimi çok kısa sürede kavrayıp, hayata geçirdiler. Kimi evinde bir odayı, kimi evinde bir köşeyi sınıf ortamına çevirip ders yaptı.

Mustafa Bey, uzaktan eğitim yüz yüze eğitime göre zordur. Araç gereç gerekir, materyal gerekir. Bir saatlik ders için iki hatta üç saat çalışmak gerekir. Tüm öğretmenlerimiz bu zoru başardı

Bir kaç yıl önce açtığımız Vizyoner Öğretmen Akademimiz, idareci ve öğretmenlerle sürekli iletişim halinde olmamız, okulları ziyaret ederek moral vermemiz, öğretmenlerin, öğrenci ve velilerin samimi çabası bize bu başarıyı getirdi. Okul müdürleri, müdür yardımcıları, öğretmen, öğrenci ve velilere ayrı ayrı teşekkür ederim.

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve öğretmen camiası olarak hepimizin dileği okullarımıza ve öğrencilerimize bir an önce kavuşmaktır.

İnşallah kavuşacağız.

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytekin Yılmaz'a, bu röportaj için teşekkür ediyor. Eğitim camiasına başarılar diliyorum.