yerelhayat @ hotmail.com

Bir adam evini satmak ve daha iyi bir eve taşınmak isteğiyle pazarlama uzmanı olan arkadaşlarından birine gitti ve evini satmak için bir reklam yazmasına yardım etmesini istedi.
Uzman arkadaşı evi iyi biliyordu. Bu yüzden güzel konumu ve geniş alanı öven ayrıntılı bir açıklama yazdı. Harika mühendislik tasarımını, sonra bahçe ve yüzme havuzunu anlattı, velhasıl evi çok medh etti. Kendisini büyük bir ilgiyle dinleyen ev sahibine ilanın sözlerini okudu.
Ev sahibi dedi ki: Lütfen ilanı tekrar okuyunuz. Arkadaş tekrar okuduğunda, adam, "Ne harika bir ev!" diye bağırdı. Hep böyle bir eve sahip olmayı hayal etmişimdir ve siz onu tarif edene kadar öyle bir evde yaşadığımı bilmiyordum. Sonra gülümseyerek dedi ki; "Evim satılık değil, lütfen ilanı yayınlamayın!"
Lütfen, hikaye henüz bitmedi:
Eski bir söz der ki; "Allah'ın size verdiği nimetleri teker teker sayın ve kendinizi eskisinden daha mutlu bulacaksınız."
Yüce Allah'a şükretmeyi unutuyoruz çünkü nimetleri düşünmüyoruz ve sahip olduğumuz şeyleri saymıyoruz. Sıkıntılara düştüğümüzde şikayet ediyoruz ve nimetleri görmüyoruz.
Biri, Allah güllerin altına diken diktiği için şikayet ediyor. Halbuki dikenlerin üzerinde bir gül yarattı diye şükretmeliydi.
Bir diğeri şöyle diyor: Kendimi yalınayak bulduğumda çok acı çekiyordum ama ayakları olmayan birini görünce Allah'a çok teşekkür ettim.
İnsanın kendi nefsine sorması lazım:
Arabam, evim, cep telefonum, diplomam, işim... acaba bunlardan mahrum olup, sahip olmayı dileyen kaç kişi vardır?
Biz araç kullanırken kaç kişi çıplak ayakla yürüyür?
Siz evdeyken açıkta kaç kişi uyuyor?
Sizin bir veya birkaç diplomanız varken, kaç kişi eğitim alma şansı bulamıyor?
İşiniz varken, kaç kişi işsiz dolaşmakta ve ailesine ekmek götüremiyor?
Vs ..vs ...vs.
Şunu söylemenin zamanı gelmedi mi: Rabbım, ihtişamın ve yüceliğin için sana şükürler olsun. Benden razı olana kadar sana hamdolsun. Razı olurken ve razı olduktan sora hep sana hamd ve şükürler olsun.
Belki seyahat etmene bir şey mani olduysa bir hayır vardır!
Belki istediğin evlilikten mahrum olman daha hayırlı bir evlilik içindir!
Belki iş için müracaatın reddedilmesi daha büyük bir işin seni beklediği içindir.
Belki sahip olmak istediğin çocuğun olamaması senin ve eşin için daha hayırlıdır!
Unutma! Nice olmasını istediğin şeyler olmayınca üzülürsün, Dünya başına yıkılmış gibi hissedersin ve bir zamandan sonra iyi ki olmadı dersin. Çünkü o biliyor ve siz bilmiyorsunuz, bu yüzden başınıza gelen hiçbir şeyden rahatsız olmayın, çünkü Allah dilerse bu iyidir. Ve dua edin: Allah'ım bana ne takdir ettiysen onu benim için hayır eyle. Derler ki: Çok şikayet ederseniz endişeye düşersiniz. Çok şükrederseniz mutluluğu hissedersiniz. Allah'a şükret ki mutluluk gelir. Hamdolsun..hamdolsun..hamdolsun.