yerelhayat @ hotmail.com

Güzel doğanın ve uzun ağaçların tadını çıkarmak için çalılıklarda ve ormanlarda yürümeyi, yeşil çimenler ve sakin vahşi yaşam içinde kuşların cıvıltısını dinlemeyi ve çiçeklerin harika kokusunu içine çekmeyi her zaman seven bir adam vardı.
Bir gün çalılıklarda gezerek manzaraların tadını
çıkarırken, aniden uzaktan gelen hızlı bir koşma sesini işitti. Ses giderek artmaya başlayınca hemen geri döndü ve kocaman bir aslanın vahşet ve açlık belirtileri ile hızla kendisine doğru koştuğunu gördü. Arkasında aslan varken çok hızlı koşmaya başladı ve aslan adama yaklaşıp neredeyse onu
yakalayacakken derin bir kuyu gördü ve hemen içine atladı. Düşerken bir ipe tutundu ve kuyunun boşluğunda bir sağa bir sola doğru sallanmaya başladı.
Derin bir nefes alıp
sakinleşince, kuyunun dibinde yatan büyük bir yılanın boğuk sesini duydu.
Kuyudaki yılandan ve dışarıda kendisini bekleyen aslandan kurtulmanın bir yolunu düşünmeye başlayan adam ne yapacağını şaşırmış bir haldeyken biri siyah diğeri beyaz iki farenin ipin tepesine tırmanıp ipi kemirmeye başladıklarını gördü.

Adam, fareler tarafından kemirilen ipin kopmasıyla yılanın iki çenesi arasına düşeceğinden korkarak panikledi ve fareleri düşürmek için ipi sallamaya başladı. Tutunduğu iple birlikte sağa sola gidip gelirken yapışkan bir şeye dirseğini çarptı ve çarptığı şeyin bal olduğunu keşfetti. Arılar yuvalarını dağlarda, ağaçlarda, mağaralarda ve kuyularda inşa ederler.
Böylece adam balı defalarca tatmaya başladı, balın aşırı tatlılığından dolayı
içinde bulunduğu zor durumu tamamen unuttu ve adam aniden uykudan uyandı. Bu yaşadıkları sadece kötü bir rüyaydı.

Ertesi sabah adam, bu garip rüyayı ona açıklayacak bir âlime gitmeye karar verdi ve bir âlimin yanına gitti ve ona rüyasını anlattı.

Âlim ona: Rüyanın tabirini bilmiyor musun oğlum?
Adam: Hayır. Dedi.
Âlim ona öyleyse dinle dedi: Peşinden koşan aslan, o ölüm meleğidir. Yılanın olduğu kuyuya gelince, o senin mezarındır. Bağlandığınız ip yaşınızdır. Siyah ve beyaz fareler ise ömrünü kısaltan gece ve gündüzdür.

Adam şaşırdı ve Âlime sordu: Ya bal?
Âlim dedi ki: Bal ise tatlılığından, dolayı ölüm ve hesabın arkanda olduğunu sana unutturan dünyadır.