yerelhayat @ hotmail.com

Din, Kocanın elinden gitti; o da çocuklarına haramla yedirdi, haramla giydirdi.
Din, Hanımın elinden gitti; o da süslendi, gezdi, evini, çocuklarını ve yuvasını terk etti. Din, Komşunun elinden gitti; bu yüzden mahkemelerde komşusu için entrikalar düzenledi ve türlü kötülükler yapmaya çekinmedi.
Din, gençlerin elinden gitti; onlar da zina, alkol, uyuşturucu vs. ile mukaddesatı çiğnediler.
Din, okullarda olmadığı için öğrenciler heveslere, şehvetlere ve kötü davranışlara hazırlıklı hale geldiler. Din, ehlinden sorulmaz oldu bu yüzden her gün onu bunu yasaklayan ve onu bunu helal kılan bir fetvalar görmeye başladık.
Medya profesyonellerinde ve gazetecilerden din uzaklaşınca; çok fazla yalan haber, iftira ve çarpıtma görür olduk.
İnsanların ilişkilerinde din gitti; bu yüzden güçlüler zayıfları dövdü, aşağıladı ve zenginler kibirlendi ve fakirleri aşağıladılar. Sözde Âlimler, dünya nimeti, şöhret, ve zenginlik peşinde, insanlara hakaret etmek, küçümsemek aşağılamak, ve incitmekten çekinmez oldular.
Din, evladın elinden gitti; o da babasına isyan etti, annesine isyan etti…
Din, amca ile dayı ellerinden gitti; dolayısıyla akrabalık bağı koptu.
Din, cami imamlarının elinden gitti; onlar da sadece cuma günleri vaaz etmekle yetindiler ve asıl görevlerinin insanlara dinlerinin esaslarını öğretmek olduğunu unuttular. Din, Sürücülerin ellerinden gitti; bu nedenle araba sürmenin temelleri arasında hakaretler, küfürler, silah ve bıçaklar görür olduk. Din, Doktorların ellerinden gitti; hastaların kendilerine emanet olduğunu unutarak onlarla ticaret yapmaya başladılar.
Din, mühendislerin ve müteahhitlerin elinden gitti; binaların yapı malzemelerinin eksikliği nedeniyle yıkıldıklarını gördük.
Din, mirasçıdan gitti; para tüketildi, hükümler dağıldı ve değişti.

Sonuçta biz dinimizden uzak durduk, dinimiz de bizden uzaklaştı.

Allah'ım bizi dinine güzel bir şekilde döndür, Kadir olan sensin.