yerelhayat @ hotmail.com

50 Yıllık Fenerbahçeli

İRFAN KAYSERİLİOĞLU 

 

50 Yıllık Fenerbahçeli

İRFAN KAYSERİLİOĞLU

 

Pendik’te; Fenerbahçe aşığı, Fenerbahçe’de spor yapmış, Fenerbahçe Kongre üyesi ve Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Üyesi biri var.

Pendik Gazipaşa Caddesi’nde, açılan ilk kırtasiye ‘HÜRRİYET KIRTASİYE’dir. 1961 yılında açılan kırtasiyenin sahibi rahmetli Hasan Karagözoğlu’dur.

Bugün ‘KUŞLU PARK’ olarak bilinen yerde 1960’lı yıllarda beş ev vardı. Bu evlerden biri şimdiki ATATÜRK büstünün olduğu yerde; Pendik Tren İstasyonu’na bakan köşedeki ev, evin altında da Hürriyet Kırtasiye vardı. 35 - 40 metrekare büyüklüğünde, o yıllara göre oldukça büyük olan Kırtasiye’nin dört bir tarafı mallarla doluydu. Kapının tam karşısında bir banko, bankonun arkasında defter ve kitaplar, sağ duvarda envaı çeşit silgi ve kalem, boy boy kuru, sulu ve pastel boyalar, sol duvarda geometri malzemeleri, karton ve kâğıt çeşitleri, banko önünde de oyuncaklar vardı.

Kırtasiyenin sahibi Hasan Kocagözoğlu ve çocukları vefat edince, kırtasiye küçük bir sarsıntı geçirdi. Kapandı, kapanıyor derken sihirli bir el uzanıp, dükkânı satın aldı. 1975 yılında dükkânı satın alan İrfan Kayserilioğlu, Hürriyet Kırtasiye’yi yeniden ayağa kaldırıp, kırtasiyeye hayat verdi.

Hürriyet Kırtasiye'yi satın alıp, Hürriyet'e ve Pendik tarihine sahip çıkan İrfan Kayserilioğlu kimdir?

İrfan Kayserilioğlu, 1952 yılında İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. Fatih Ali Kuşçu İlkokulu’nda okula başlayan Kayserilioğlu, zeki ve çalışkan bir çocuktu. Merdivenleri ikişer ikişer çıkan Kayserilioğlu, bu günkü adı Marmara Üniversitesi olan İstanbul Galatasaray İşletme Yüksek Okulu mezunudur.

Çocukluk günlerinin oyunları ile büyüyen, sporu ve spor yapmayı seven Kayserilioğlu, çok iyi bir sporcuydu. 1969 yılında Üsküdar Haydarpaşa Lisesi’ne kayıt olan Kayserilioğlu, arkadaşları ile birlikte dere ağzına gittiği bir gün; botları, kürekleri ve kürekçileri görüp, ‘Bunlar nasıl kayık, bu kürekler ne kadar büyük’ der. Kürekleri incelediği o gün, Fenerbahçe Kürek takımının kürekçisi olur. Zira; boyu uzun, kolları ve bacakları kuvvetlidir. 

Fenerbahçe Spor kulübünde 10 yıl kadar kürek sporu yapan Kayserilioğlu, Dereağzı'nda, Fenerbahçekoyu'nda, Haliç'te, Boğaz'da ve Pendik’te yıllarca kürek çekip, Fenerbahçe’yi ve Pendik’i tüm dünyaya tanıtır. Dört tek dümencili takımıyla 1970’de Türkiye şampiyonu, 1971’de İstanbul şampiyonu olur.

İrfan Kayserilioğlu, 1974 yılında iş hayatına atıldı. Yaptığı ilk iş; Beyoğlu Perşembe Pazarı Hırdavatçılar Çarşısındaki bir Toptan İnşaat Malzemesi satan bir firmanın şirket müdürlüğüdür. Şirkette iş kolay, iş yükü ise çoktu. Fabrikadan gelen mallar önce depoya, sonra şantiyelere giderdi.

İrfan Kayserilioğlu, güzel giyinir, güzel konuşur, çocukla çocuk, büyükle büyük olur. Yalanı dolanı bilmez, hak ve hakikatten ayrılmaz. Cesur ve ataktır. Olaylara güzel bakar, güzel görür, güzeli takdir eder, çalışır, çabalar, tuttuğunu koparır.

Kürek takımındaki başarısı, çalışkanlığı ve kişiliği ile herkesin gözüne giren Kayserilioğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesi olur. 1994’de Kongre Divan Üyeliğine, 2007’de de Denetim Kurulu Üyeliğine seçilerek büyük bir başarıya imza atar.

Gezmeyi çok sever. Yurt içinde Edirne’den Artvin’e, Çanakkale’den Mersin’e hemen her ili gezen Kayserilioğlu, yurt dışında da çok sayıda ülkeye gitti. Yunanistan, Almanya, Belçika, Hollanda ve Amerika’yı görüp, bilgi ve görgüsünü arttırdı.

Boş zamanlarında kitap okuyup, müzik dinleyen Kayserilioğlu, Pendik Musiki Derneği üyesi olup, keman çalar, korist olup, sahneye çıkar.

Evli ve bir çocuk babası olan Fenerbahçe Spor Kulübünden 40. yıl ve 50. yıl onur plaketi almış Kayserilioğlu için ne desek az.

Kapanmakta olan Hürriyet Kırtasiye’yi satın alıp, yeniden dizayn ederek baskı sektörüne giren Kayserilioğlu; baskı kalitesi, baskı hızı, kâğıt çeşitleri, güler yüzü ve makul fiyatları ile Pendikli öğretmen ve öğrencilerin beğenisini kazanmış.

Hürriyet Copy; Pendikli hemen her öğrencinin ayda en az iki defa girip çıktığı, bir Pendik markasıdır. Soru hazırlayan öğretmenlere, ödev ve proje hazırlayan öğrenci ve velilere büyük bir hizmet sunan HÜRRİYET COPY CENTER sahibi İrfan Kayserilioğlu’na binlerce teşekkürler.

Fenerbahçe şampiyon, işiniz iyi, kazancınız helal, sağlığınız yerinde, mutluluğunuz daim, ömrünüz uzun olsun.

Pendik Doğu Mahallesi, eski adı Menekşe Sokak, bu günkü adı Vicdan Sokak olan sokakta; 180-185 boylarında, 80-85 kilo ağırlığında, gözlüklü, alnı hafif açık, biri ile sohbet eden, Türkiye ve Atatürk sevdalısı, hoş sohbet birini görürseniz, bilin ki: o,  İrfan Kayserilioğlu'dur. 

MUSTAFA TELLİ

#irfan #irfankayserilioğlu #fenerbahçe #kürek #pendik #mustafatelli