yerelhayat @ hotmail.com

ADALET
Din iyi ahlak, iyi ahlak adalettir.
Bir insan dindarsa, iyi ahlak sahibi ve adildir, demektir. Adil değilse, ahlaklı değil, dindar hiç değildir. Çünkü din; iyi ahlak, iyi ahlak da adalet demektir.

Bir face arkadaşım şöyle bir paylaşım yapmış. “Amelleriniz, sizi cennete götürmez.”
“Amel” bizim literatürümüzde: Allah'a karşı sevgi, saygı ve bağlılığımızı gösteren duygu ve düşüncelerimiz ile bizi dünya ve âhirette ceza veya mükâfata taşıyan iş ve davranışlarımızdır.
Halk arasında amel: “namaz”, “oruç”, “hayır-hasenat” gibi ibadet ve güzel işler olarak bilinir.

Bir insan Allah'ın emirlerine uyuyorsa, amelleri Allah'ın istediği gibiyse; amelleri onu neden cennet götürmez? Ya da Hakka suresinin 19. ve 20. Ayetlerindeki: “Amel defteri sağdan verilenler cennetliktir” ayetine ne diyeceğiz? '
Şöyle derseniz, sözümüz yok. Amel: yapılan iştir. İyi amel var, kötü amel var. İyi amelleriniz çoksa cennete, kötü amelleriniz çoksa önce cehenneme sonra cennete gidersiniz. Cennete gitmek için ahlaklı olun, adil olun.

Namaz, kıldın, oruç tuttun, sadaka verdin, Kuran okudun, umreye, haçça gittin Allah kabul etsin.

İşverensin: İşçiye insanca yaşayacak para veriyor musun? İşçisin: Yaptığın işin hakkını veriyor musun? Memursun: İşini doğru dürüst yapıyor musun? Esnafsın: Kar marjın %25 mi? Evin reisin: Evinde dirlik düzen var mı? Evin hanımısın: Evin cennet bahçelerinden bir bahçe mi?
Kiracının kirasını 3 binden 10 bine çıkartıp onu zora soktun. Arabanla trafikte makas atıp, kazalara sebep oldun. Babandan kalan mirasta kız kardeşini yok saydın.

Dengeli beslenip bedenine bakmıyor, spor yapıp sağlığını korumuyor, kitap okuyup kendini geliştirmiyor, sokak kedisini tekmeleyip, elindeki çöpü yere atıyorsun.

Ne kadar namaz kılarsan kıl, ne kadar haçça gidersen git. Günlük hayatta: Ahlaklı ve adil değilsen, yaptığın ameller seni cennete götürmez.

Hz. Ömer'in: Yanlış yapanları uyarın. Yanlış yapanları uyarmazsanız bir gün gelir o yanlışlar sizin doğrunuz olur. Sözünün gereği bu.

İki çocuğun var. Ev aldın, Ali'ye verdin. Yazlık aldın, Ali'ye verdin. Araba aldın, al Ali. Tatile gidiyorsun, gel Ali. demek yanlış.
İki çocuğun varsa her iki çocuğuna da eşit davranmalısın. Namaz, kıldın, oruç tuttun, sadaka verdin, Kuran okudun, umreye, haçça gittin Allah kabul etsin ama adaletten de şaşma.

Ramazan ayına girermekte olduğumuz bu gün yazımızı Hak ve halk dostu Yunus Emre'nin şu dörtlüğü ile noktalayalım.

Bir kez gönül yıktınsa
Bu kıldığın namaz değil
Yetmiş iki millet dahi
Elin yüzün yumaz değil

Allah bizi iyilerden etsin, iyilerle karşılaştırsın. Allah bizi güzel ahlaktan ve adaletten ayırmasın.

Tutacağınız oruçlar kabul ve makbul, Ramazanınız mübarek olsun.

mustafa telli