yerelhayat @ hotmail.com

İLK YÜZDE DOKUZ ÖĞRENCİ

İmam Hatip Lisesinin büyük başarısı

 

 

Üniversite sınavında ilk yüze dokuz öğrenci sokan Kartal Anadolu İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi’ni kutluyorum.

Maraton koşusu 42 km 195 metredir. Maraton yarışında koşan tüm atletler; aynı ayakkabıyı ve aynı formayı giyerler. Atletlerin başlangıç noktası, koştuğu yol ve bitiş noktası aynıdır. Eşit şartlarda yarışa başlayan atletlerden bitiş noktasına ilk gelen birinci olur.
Kartal Anadolu İmam Hatip Liseli 9 öğrenci, Üniversite seçme ve yerleştirme sınavında ilk 100'ün içine girdi. Bu Kartal için büyük bir başarıdır. Bu başarıda pay sahibi olan okul yönetimini, öğretmenleri, öğrencileri ve velilerini yürekten kutluyorum.
Bu başarı idarenin sevk ve idare başarısı, öğretmenlerin özverili çalışması, öğrencilerin zeki ve çalışkan olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bu okul sıradan bir okul değildir.
1-Okul büyük bir bahçesi vardır.
2-Okulda açık ve kapalı spor ve oyun alanları vardır.
3-Okulun konforlu büyük bir konferans salonu vardır.
4-Okulda devasa bir kütüphanede, kütüphanede binlerce kitap, internet, tarayıcı, fotokopi ve baskı makinesi bulunmaktadır..
5-Okul yatılı bir okuldur. Öğrencinin ders çalışması için büyük bir zaman, öğrenciye ders çalıştıracak görevli öğretmenler vardır.
6-Okulda öğrenciler dengeli bir şekilde beslenmektedir.
7-Öğrenciler çevredeki dershanelere gitmekte, okul içinde açılan sınavlara hazırlık kurslarına katılmaktadır.
8-Okul içindeki cami ve okul altındaki devasa market; okulun maddi ve manevi tüm sorunlarını çözmektedir.
9-Öğrenciler; İl, ilçe yurt içi ve yurt dışı programlara katılarak, dünyada neler olup, bittiğini öğreniyorlar.
10-Okulun öğretmenleri binlerce öğretmen arasından, okulun öğrencileri on binlerce öğrenci arasından sınavla seçilerek gelen zeki ve çalışkan öğretmen ve öğrencilerdir.
11-Bu okul sadece bir İmam Hatip Lisesi değil; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Proje Okuludur. Öğrenciler İmam Hatip Lisesi derslerinin yanında yoğunlaştırılmış matematik, fen ve sosyal bilimler dersleri görmektedir.

Üniversiteye yerleşen ilk 100 öğrenci içine 9 öğrenci sokmak büyük bir başarıdır.
Ancak bu başarı, buruk bir başarıdır.
2023 sınavına 3 milyon 527 bin öğrenci girdi. Türkiye ortalamasında
Türkçede: 6,4 Tarihte: 2,2 Coğrafyada: 2,8 matematikde; 7,2 Fizikte: 2,1 Kimyada: 1,4 tür. 

Bir yanda başarı, diğer yanda hezimet. Biz buna karşıyız. Lise de bizim, meslek lisesi de bizim, imam hatip de bizimdir.

Bir yanda onlarca imkanı olan İmam Hatipli, diğer yanda dört duvarı olan liseli. Devlet; parasını zeki, çalışkan ve başarılı öğrencilerine harcayabilir. Harcamalı da. Biz imam hatip lisesinin başarısını gölgelemek istemiyoruz. Biz İmam Hatip lisesi karşıtı da değiliz.
Lise de bizim, imam hatip de bizimdir. Bizim derdimiz; Devletin tüm öğrencilere aynı imkanı sunmasını istemek,
Bir yanda sevinen, diğer yanda boynu bükük çocuklar olmamalı. Tüm öğrencilerin başarılı olduğu gün ilk 100'e 9 öğrenci sokan İmam hatip okulunun başarısı; başarıdır ve anlamlıdır.

Üniversiteye yerleşen tüm öğrencileri tebrik eder, öğretmen ve öğrencilere başarılarının devamını dilerim.