yerelhayat @ hotmail.com

ÇÖK, KAPAN, TUTUN

Bu gün Cuma namazını Pendik Çadırcı İş Merkezi Mescidi'nde kıldım.

Hoca hutbede, depremin bir doğa olayı olduğunu söyleyip, yarın yapılacak deprem takbikatından bahsetti.

12 Kasım 1999'da yaşanan Düzce depremini yaşadığımız gün ve saatte tüm ülkede bir deprem tatbikatı yapacağımızı söyledi. Hocanın söylediğine göre: 12 Kasım 2022 Cumartesi günü saat 18.57'de Tüm aile akşam yemeği yemek için yemek masasına oturduğumuzda ya da akşam haberlerini izlemek için televizyon karşısına geçtiğimizde tüm ülkede sirenler çalacak.

Belediye hoparlörü, cami hoparlörü, okul hoparlürü polis ve belediye araçları aynı anda hep birlikte sirenlerini çalacak.

Ve biz evde, işyerinde, okulda, hastanede, lokantada, çay bahçesinde, tiyaro ve sinemada, hamamda, berberde, yolda, her nerede ve ne yapıyorsak yaptığımız işi bırakıp:,

1-Çökeceğiz

2-Yere kapanacağız

3-Tutunacağız.

Ben tam o satte evde olacağımdan önce: koltuktan kalkıp, deprem çantamı alarak, koltuğun sağ tarafına sağ omuzum üzerine yatıp, cenin vaziyetini alacak, koltuğa da sımsıkı tutunacağım. O anda evde bulunan herkes aynı şekilde bir koltuk yanında cenin vaziyeti alacak. 

Sirenler sustuğunda kapıyı açıp, merdivenden hızlıca aşağı inerek, bahçeye çıkacağız. Bir süre artcı depremlerin geçmesini bekleyip, eve döneceğiz.

Bu bir tatbikat, gerçek deprem anında kim ne yapar bilmiyoruz, tatbikatın amacı kişiyi işte o ana hazırlamak.

Hazırlanmak için tatbikatın ruhuna hep birlikte uymalıyız.

ÇÖK, KAPAN ve TUTUN'un amacı:

Bina yıkıldığında üzerimize düşecek beton parçalarından korunmak için kendimizi boydan ve enden küçültmek, tutunduğumuz nesneden ayrılmayarak bir yaşam boşluğunda kalabilmektir.

Depremde zayıp binalar alt kattan başlamak üzere kak kat üst üste çökmektedir. İki beton bloğun arasında sağ kalmanın yolu betonu yukarıda tutan buzdolabı, çamaşır makinesi, koltuk, masa, kütüphane gibi sağlam bir eşya ve kolonları bir birine bağlayan kirişin kalınlığıdır. Kiriş ne kadar kalınsa oluşacak yaşam üçgeni de o kadar büyük olmaktadır. Çok sıkı bağlanmış beş yüz gazetelik bir gazete balyası veya çok sıkı bağlanmış bir kitap demetinin yaşam üçgeni oluşturduğu da bilinmektedir.

Evimizin konumu doğru yerde, zemini sağlam, beton kalitesi yüksek, eşyalarımız kaliteli ise korkulacak bir şey yok.

Yinede tüm aile tatbikatın hakkını verelim. Unutmayın, tedbir tedaviden önce gelir. Bu yazıyı okuduktan sona yarın neler yapacağınızı ailece şimdiden planlayın. Hatta bir iki komşu ile konuşun.

Çök, kapan, tutunun bir başka amacı da olası panik ve izdihamı önlemektir.

Mustafa Telli

#çök #kapan #tutun #tatbikat #mustafatelli