yerelhayat @ hotmail.com

ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARIMIZ

Bir insanın en önemli hakkı yaşama hakkıdır. Yaşamayı, beslenme, beslenmeyi, barınma izler. Daha iyi beslenmek ve barınmak için sağlıklı olmaya, eğitime ve üretmeye ihtiyaç var.

 

2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi Büyük Türk Milletine hayırlı olsun.
Seçimin galibi Ak Parti ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı tebrik ederiz.

Bir ülkeyi 20 yıl yönetmek, 20 yılının üzerine beş yıl daha eklemek çok büyük bir başarıdır. Başarının devamı için çözüm bekleyen sorunlarımızın acilen çözülmesi gerekir. Bu sorunlardan bir kaçı şöyle:

1-Güney doğu Anadolu'yu etkileyen depremin yaraları sarılmalıdır. Deprem bölgesinde herkes başını sokacak bir eve, evine ekmek götürecek bir işe kavuşmalıdır.
2-13 milyona çıkan sığınmacılar derhal ülkelerine geri gönderilmelidir. 13 milyon sığınmacı ülke güvenliği için büyük bir tehdittir. Bu gün ülke insanın işini elinden alan, ev kiralarını 10 bin liranın üzerine çıkaran 13 milyon sığınmacı yarın 20 milyon sığınmacı olacaktır. Sığınmacıya muhacir, bize ensar benzetmesi dünya gerçeklerine aykırıdır. 1500 yıl önce yaşanan bu olayda her iki tarafta aynı ırka mensup Arap, göç eden insan sayısı ise 100 - 200 kişidir.

3-Üretim artırılmalı, artan üretim ile enflâsyon aşağı çekilmeli, dar gelirliğe nefes aldırılmalıdır.
4-İstanbul'da 10 bin liraya ev yok. Şehir merkezinde kiralar 15 binlerden başlıyor. Bir asgari ücretli bir ayda 8 bin lira, bir memur bir ayda 15 bin lira alıyorsa 10 bin-15 bin lira olan kirayı nasıl verecek? Kira bedelini makül miktarlara getirmek için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Köy kent, konteyner kent, mevcut boş kamu binalarının memura lojman olarak verilmesi, ucuz sosyal konut, öğrenciye yurt, işçiye lojman gibi seçeneklerle evi olmayan herkes ev sahibi yapılmalıdır.

5-Olası İstanbul depremi için, kent bir an önce yenilenmelidir. Yenileme için kredi, fabrikasyon imalat, arsa üretimi, hızlı işleyen bürokrasi gibi ne gerekiyorsa o yapılmalıdır.
6-Çözüm bekleyen eğitim sorunları için okul müdür ve öğretmenleri dinlenmelidir. Okul müdürlerinin talepleri karşılanmalıdır.
7-Hastane kuyruğunu kaldırdığını iddia etmek, evde randevu günü beklemekle aynı şeydir. Dün hastanede bekleyen hasta bu gün evde randevu sırası bekliyorsa bunun adı aldatmadır. Bu problemin en basit ve en kolay çözümü hastanelerin 8 saat yerine 12 gerekiyorsa 24 saat çalışmasıdır.
.
8-Ülkede birilerine göre 10 milyon, birilerine göre 15 milyon işsiz var. Yeni iş sahaları açarak işsizlik rakamları aşağıya çekilmeli, eli iş tutan her Türk vatandaşını iş sahibi yapıp, kendi ayakları üzerinde durması sağlanmalıdır.
9-Köy ve kasabalara yapılacak yatırımlarla köyden şehre göçün önü alınmalı, her köyde okul ve sağlık ocağı olmalı. Şehirden köye göç teşvik edilmelidir.
10-Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylüye ürününü satın alarak tarım ve hayvancılığa sahip çıkılmalı. Üretimin artmasını sağlayarak fiyatların aşağı inmesi sağlanmalıdır.
11-Türk insanın bir birine küs, bir biri ile kavgalı iki gurup olarak görme anlayışından vaz geçmeliyiz. Bu ülkede yaşayan herkes bir birinin kardeşi, herkes birine eşit, herkes aynı hak ve görevlere sahiptir.

Bu hakların en önemlisi yaşama hakkıdır. Yaşama hakkının olmadığı yerde diğer hakların varlığı hiç bir işe yaramaz. Yaşamak içinde sorunlarımız çözülmelidir.

Mustafa Telli

#mustafatelli