yerelhayat @ hotmail.com

DİLEKÇE YAZ

Aptal mı, Akıllı mı?

Beyaz bir kağıt üzerine üst makamdan bir şey istemek için yazılan yazıya, dilekçe denir. Dilekçede: Makamın adı, konu, istenen talep, isim, TC numarası, tarih ve imza olur.  

Son günlerin konusu şikayet.

Sarmaşık Sokak'ta oturan Murat Bey, Yoldaki hayvan dışkısını bana gösterek, abi şunu bir yazda; belediye sokağımız temizlesin, diyor.

Çarşıda oturan Aysel Hanım, bank üzerinde oturan kadınları göstererek, abi burada enteresan şeyler oluyor, kadının biri geliyor, biri gidiyor. Şu konuyu bir yaz da; polis bu işe bir el atsın, diyor.

Komşu Çetin Bey, abi dün marketten muz aldım. Bir kilo muz 50 lira. Bir kilo muz 50 lira olur mu? Paran yoksa alma diyeceksin ama çocuk istiyor. Şu konuyu bir yazsana diyor.

Bekir: Yanmayan sokak lambasından,  Nurhan: Bangır bangır bağıran cami hoparlerinden, Osman: Kendisine saldıran sokak köpeğinden, Melahat: sahilde içki içenlerden, Emel: Egzost patlatan şöförden, Dursun: Randevu alamadığı hastedenen, Sema: Evimizin dibinde okul yerine, çocuğunu öteki mahalledeki okula göndermekten bahsedip, abi bir el atda bu konuyu halledelim, diyor.

Uzun lafın kısası:

Burat Bey: Belediye temizlik görevlisinden, Aysel hanım: Kadın ticaretinden, Çetin Bey: Pahalılıktan, Bekir Bey: Elektrik dağıtım şirkedinden, Nurhan Hanım: Cami imamından, Osman Bey: Sokak köpeklerinden, Melahat Hanım: İçki içenlerden, Emel Hanın: Sokakta egzost patlatanlardan, Dursun Bey: Sağlık bakanlığından, Sema Hanım: Milli Eğitim Bakanlığından şikayetci ama

Olayın bizzat muhatabı ve çözüm merci olan Emniyeti, Belediyeyi, TEDAş'ı, Müftülüğü, Cami imamını, Ticaret Bakanlığını, Ticaret il müdürlüğünü, Milli Eğitim Bakanlığını, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü, Okul müdürlüğünü ve Sağlık bakanlığını aramıyor, gidip bir şikayet dilekçesi vermiyor, beni arıyor.

Neden?

1-İşi kısa yoldan halletmek istiyor

2-Başıma bir iş gelir diye korkuyor

3-Tembeliğinden

4-Emek, zaman ve para harçamaktan kaçındığından

...

Ne derseniz değin. Tüm bunların her biri yanlış, tüm bu davranışlar hatalı. Bir problem var; sen çözmüyorsan, kimse çözmez. Bir hata var; sen  düzeltmiyorsan, kimse düzeltmez. Bir eksiklik var; sen tamamlamıyorsan, kimse tamamlamaz. Sen akıllısın da, biz aptal mıyız? Sen kralsın da biz senin uşağın mıyız?

Tüm problemler bir kağıt ve bir kalemle çözülür. O kağıdın adı: dilekçedir. Akıllı ol işine sahip çık

Mustafa Telli