yerelhayat @ hotmail.com

KADINLARIN HAKLI İSYANI

Birlikte çalıştığım, meslektaşım, arkadaşım, ülke ve millet sevdalısı Öğretmen Zeynep Güler Aksu, kendi sosyal medya hesabından bir yazı paylaşmış. Yazıyı okudum. Süper bir yazı olmuş. 

Kadınlar, ölen yakınlarının cenaze töreninde; kadınlara söylenen "Arka tarafa gidiniz" sözünden rahatsız. Ölen; kadının babası, kadının kardeşi, kadının eşi ya da kadının çocuğu. Kadının canı tabutun içinde ama kadın tabuta yaklaşamıyor, bu yanlış.

Dün bir yakının cenaze törenine katılan Zeynep Hanımın törendedeki izlenimlerini, duygu ve düşüncelerini açıklayan bir yazı yazmış, yazı aynen şöyle:

 

"Hınç dolu caminin avlusu

İçerisi de bir o kadar dolu olmalı ki avluya taşmış cemaat.
Çay ocağının etrafında toplasanız 50 kadar kadın. Kimi yüzünü kapatıyor namaz kılanları secdeye eğilirken görmemek için, kimi sohbet halinde, kimi kederli...
Çarşaflı, tesettürlü, başörtülü, baş açık kadınlar... Derken namaz bitti.
Bir dolu insan çıktı camiden. Gençler, çocuklar, orta yaşlılar. 
Henüz yaşlıları görmüyorum.
Son derece modern giyimli beyler dikkatimi çekti. Saçları arkadan bağlı, parmaklarda koca yüzükler, deri spor ceketler... Yüzü gözü temiz insanlar...
Bu grup dağılınca avludaki cenazeler için namaz çağrısı yapıldı.


Yaşı geçkin, yaşlı erkekler bastonlarıyla camiden çıktılar. Cenazelerin önünde namaz için saf tuttular.
O kadar çoklar ki kadınlar için alan dahada daraldı.
Biri nazikçe uyardı; "biraz daha geriye giderseniz erkekler gelecek" dedi.
Annesi ölen Gülhan, babası ölen Ayşe en arkada boynu bükük, erkeğe farz olan namazın kılınmasını için için ağlayarak bekliyorlar...
Hoca ölenlerle ilgili konuşmadı.
"İçerde Cuma hutbemizde konuştuk, sizi fazla bekletmeden namaza geçelim" dedi.
İki cenaze için ayrı ayrı namaz kılındı.
Sonra erkekler cenazeleri omuzlarına aldılar hızlı adımlarla cenaze aracına bindirdiler. Arkasında kızları, eşleri yoktu...
Oysaki ben kendi adıma Güllü Teyze' ye( komşum) veda etmek isterdim. Yanıbaşında olmak isterdim.
Hızlı adımlarla avludan ayrılıp tabutunun baş kısmında tülbent olan araca yöneldim.
Güllü Teyze'yi öylece ayırdedebildim. Aracın içinde yine er kişiler vardı.Orada vedalaştım, araç gidinceye kadar. Yine yakınında kadın kimse yoktu. Kabristanda da öyle olacak.


Er kişiler indirecek ebedi istirahatgahına. Toprağı onlar atacaklar üstüne. Duayı onlar verecekler. 

Son suyunu ise kızı dökecek mezarının toprağına...
Z. A"

Bize göre: kadınlar bu taleplerinde yerden göğe haklı. İslam dini tüm insanlara gelmiştir. Din güzel ahlaktır. Din adaletli olmayı emreder. İslam dini kul hakkına önem verir.

Bir cenaze töreninde kadın musalla taşında uzanan babasına, kardeşine, eşine ve oğluna yaklaşamıyor, defin esnasında merhumun üzerine bir kürek topak atamıyorsa burada bir yanlış var demektir.

Bu yanlışı düzeltmek için; Diyanet, İlahiyat Fakülteleri veya söyleyecek bir sözü olan din adamları kadınların bu feryatlarını duymaları ve bir çözüm üretmeleri gerekmektedir.

Tabutun içindeki kadının sevdiği, kadın tabuttan 10 metre ötede olmamalı.

Mustafa Telli