yerelhayat @ hotmail.com

Pendik, Tören komutanını kaybetti.

 

Tören Komutanını Demirci Emekli Oldu

Pendik Orhan Sinan Hamzaoğlu Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni eski tören komutanı, arkadaşım AŞKEN DEMİRCİ, emekli oldu.

20 yıldır tanıdığım, mütevazı kişiliği, hoş sohbeti ve yardım severliği ile bilinen Aşken Demirci,  iyi bir insan, iyi bir öğretmendir.

Aslen Erzincan’lı olan Aşken Demirci, 1964 yılında Kocaeli Gebze’de dünyaya geldi. 1984 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi Fakültesi’nden mezun olan Demirci; 17 Kasım 1986 yılında Tekirdağ Çorlu Ticaret Lisesinde beden eğitimi öğretmenliğine başladı

Sporu, spor yapmayı ve sporcuyu seven Aşken’in en büyük hedefi tüm öğrencilerin spor yapmasıdır. Sağlıklı, mutlu ve başarılı olmanın yolu sağlam bedenden geçer. Bunun yolu da sporu sevmek ve spor yapmaktır.  Başöğretmen Atatürk’ün, “Ben sporcunun zeki, çalışkan ve ahlaklısının severim.” Düsturuna inanan Demirci; okulun kapısından içeri girdiği ilk günden beri: çalışkan ve ahlaklı çocuklar yetiştirmek için uğraştı.

Dört yıl Gebze Anadolu İmam Hatip lisesinde çalışan Demirci; 1995 yılında Pendik Yıldırım Beyazıt Ortaokulu’na, 2002 yılında da Pendik Orhan Sinan Hamzaoğlu Ortaokuluna atandı.

Giyimi ve kuşamıyla örnek ve önderdi. Ciddiyetin sembolü siyah, statta yakışan beyaz, sevdiği renkse laciverttir.  Üzerinde lacivert takım elbise, ayağında lacivert ayakkabı, boynunda kırmız kravat. Baş dik,  göğüs dışarda, alın açık, kortejin en önünde; Tüm kortej tek ses,  tek yürek: “Türk’üm doğruyum, çalışkanım.”

Pendik Orhan Sinan’da kısa zamanda kendisini sevdirip, başarısının zirvesine çıkan Aşken Demirci;   her törende görev aldı. Okul bahçesinde, Atatürk anıtında ve statta hep o.  

Aşken Demirci, çalışkan ve üreten bir öğretmendir. Öğrencilerine ve ülkeye daha faydalı olmak için; kitap okuyup, tiyatro, konser ve seminerlere gitti. Sürekli kendisini yenileyip, geliştirerek Formatörlük, Koordinatörlük, Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik gibi bir öğretmenin alabileceği tüm unvanları alsı.

Türk’ün sesi, İslam’ın temsilcisi olan Aşken Demirci, öğrencileri kendi çocuğu, öğrencileri Allah’ın bir emaneti olarak görür.  İyi bir öğretmenin görevi; “Öğrencisini hayata hazırlamaktır.” diyerek Çalıştığı her okulda; futbol, voleybol, basketbol ve atletizm takımları kurdu. Sınıflar arası ve okullar arası maçlar yaparak; öğrencilerin disiplinli çalışma, yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma ruhunu geliştirdi.

“Her öğrenci: Çalışkan, Bayrağını, Vatanını ve Milletini seven olmalı.” diyen Demirci;  “Her öğrenci kendi yeteneği doğrultusunda eğitilmeli, her öğretmen; çocuğunun gözlerindeki parıltıyı görüp, onların küçük ve altın kalplerinde yer almalıdır.  Mezun olan bir öğrencimi İş ve meslek sahibi olarak gördüğüm an benim için; en önemli an, en büyük ödül ve en büyük gururdur. Yeniden dünyaya gelsem, yine öğretmen olurdum. Bana bu duyguyu yaşatan tüm öğretmen arkadaşlarıma, öğrencilerime ve velilerime teşekkür ederim.” Der.

Teşekkür, Takdir ve Aylıkla ödüllendirme gibi bir öğretmenin alabileceği tüm ödülleri alıp, Beden Eğitimi öğretmenleri tarihine çok önemli bir not düşer. Beden Eğitimi Öğretmenlerinin zeki ve çalışkandır.”

Beden Eğitimi Öğretmenlerinin mesleki gelişimine katkı vermek, spora, sporcuya ve beden eğitimi öğretmenlerine sahip çıkmak amacıyla 2017 yılında; arkadaşları ile birlikte İstanbul Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneğini kurdu, başkanlığını yaptı, Türkiye Beden Eğitimi Öğretmenleri Dernekleri Federasyonunda görev aldı.

Mesleğinin zirvesinde, amirleri, arkadaşları ve öğrencileri tarafından çok sevilen ve sayılan, İyi bir insan, iyi bir öğretmen olan meslektaşım ve arkadaşım Pendik Orhan Sinan Hamzaoğlu Beden Eğitimi öğretmeni Aşken Demirciye; emeklilik hayatında sağlık ve mutluluklar dilerim.

Mustafa Telli

#aşkendemirci #pendik #orhansinan #bedeneğitimi #mustafatelli