yerelhayat @ hotmail.com

Geçtiğimiz ay AYGAD olarak Güneydoğu turuna gitmiş ve memleketin bu güne kadar göremediğimiz için hayıflandığımız bir çok güzel beldesini ziyaret etmiştik.
Yaklaşık kırk kişilik bir gazeteci topluluğu olarak yaptığımız ziyaretlerde gezdiğimiz hemen her yerde zihnimizde Mustafa Yıldızdoğan'ın "Türkiyem" türküsü ile "Bir başkadır Benim Memleketim" şarkısı canlanıp durmuştu.
Bu ay hemen hemen aynı ekiple rotamız memleketin yeşil cenneti diyebileceğimiz Karadeniz oldu.
Yeşilin hemen her tonuna ev sahipliği yapan güzelim Karadeniz de insanları gibi bizi sevgiyle bağrına bastı ve ikramlarını sundu. Elbette bir başkadır benim memleketim. Bunu ancak yaşayan, gören, gözlemleyen bilir. Ne yazık ki, elin Japon'u seksenli yaşlarında boynunda fotoğraf makinesiyle dünya turu atarken biz kendi memleketimizi bile hakkıyla gezebilecek ekonomik imkanlara sahip değiliz. Bir ömür yaşama mücadelesi verip, emekli olduktan sonra da hastalıklarla mücadele ederek geçiyor hayatlarımız.

Herkes aynı değil tabii. Elbette ekonomik imkanları dilediği zaman seyahat edebilme özgürlüğü için son derece müsait olanlarımız da var. Fakat gönül isterdi ki, bütün vatan evlatları aynı imkanlara sahip olabilsinler ve ne denli kıymetli topraklarda yaşadıklarına gözleriyle şahitlik edebilsinler.

Umutsuz değiliz elbet, o günlerin de geleceğine olan inancımızla yaşıyoruz. Yoksa sadece yemek içmek uyumak gibi bir hayat sürmeyi kimse hayal etmiyor olsa gerek.

Evet, Karadenizimiz muhteşem bir bölge. Mutlaka gezilmeli, görülmeli insanıyla muhabbet edip, çayı çorbası içilmeli. Vatan şuurunun hamasetten kurtulup, hakikate oturması için insanın o şuuru yaşayarak oluşturması gerekiyor ve burda da devlete çok iş düşüyor. Gerekirse bölgeler arası kültür turları teşvik edilmeli, bunun için her türlü kolaylık sağlanmalı. Sağlanmalı ki, her bölgenin güzellikleri tüm vatan evlatları tarafından gözlemlenebilsin.

Bu arada şunun da hakkını vermek lazım ki, bazı belediyelerimiz bu konuda duyarlı davranıp, bu tür turlar düzenliyorlar. Bunlar da genellikle Çanakkale, Konya gibi mutlaka olması gereken turlar oluyor.

Biz gittik, gezdik, gördük, mutlu olduk. Sıra nereye gideyim diye düşünenler de. İnanın Karadeniz iyi bir rotaa.