yerelhayat @ hotmail.com

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği olarak Kültür Gezileri programımızın 3. rotası Doğu Anadolu Bölgesi oldu. Dernek başkanımız Ahmet Işıkdağ ve yönetim kurulu üyelerinin yoğun çabaları sonucunda gerçekleşen rotamızda ilk ziyaret noktamız, yol güzergahımızda bulunan Karadeniz bölgemizin güzel yurdu Şehzadeler Şehri Amasya oldu. Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ve Amasya Valisi Mustafa Masatlı'yı ziyaret ettikten sonra Erzurum'a doğru yola revan olduk. Erzurum, birkaç günlük ziyaretle tam anlaşılabilecek bir şehir olmamakla birlikte Büyükşehir Belediyesinin görevlendirdiği Şehir Tanıtım Uzmanı Canan Şimşek işimizi oldukça kolaylaştırdı ve önemli noktaların ziyaretlerinde bize rehberlik yaparak Erzurum'u daha yakından tanımamızı sağladı.

PASİNLER BELEDİYE BAŞKANI AHMET DÖLEKLİ GAZETECİLERİ YÜREĞİNDEN YAKALADI
Konaklama ziyaret programımızda olmamasına rağmen meslektaşımız Saki Akyüz'ün vesilesiyle tanıştığımız ve ısrarla bizleri termal otelde bir gece konuk eden Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli, içtenliği, duygusallığı ve alçak gönüllülüğüyle konuklarının gönlünü fethetti. Gece geç saatlere kadar samimi sohbetiyle ilçesi için yaptıklarını anlatan Başkan Ahmet Dölekli, gazeteci misafirlerini kaplıcalarda da yalnız bırakmadı.

İRANLI MİSAFİRLERİ İLE HAYAT BULAN VAN, DOĞUNUN PARİS'İ OLMA YOLUNDA
Erzurum programı tamamlanınca rotamız Doğubayazıt oldu. Bir gece Doğubayazıt konaklaması sonrasında gittiğimiz Van, kelimenin tam manasıyla Doğunun Akdeniz'i olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir şehir havasında. Özellikle İranlı turistler şehre ekonomik can damarı olmuş gibi. Üstelik hiç birisinde turist havası yok. Tek yaptıkları özgür Türkiye topraklarında yemek, içmek, eğlenmek. Edremit ilçesi ise sanki Ege sahili, hem insanı hem tabiatıyla ziyaretinden hoşnut olduğumuz bir vatan köşesi oldu.

MALAZGİRT İÇİMİZİ YAKTI
AYDAG Kültür Gezileri Doğu Anadolu Turumuzun son durağı Muş ilimizin öksüz ilçesi, Anadolu'nun Giriş kapısı olarak övündüğümüz ve ihmal edilmişliği ile içimizi yakan Malazgirt ilçemiz oldu. Değerli Belediye Başkanı Cengiz Altın, Malazgirt hakkında bizleri bilgilendirirken gözleri yılların ihmal edilmişliğini haykırırcasına sessiz ve derin bir çığlık atar gibiydi. Evet, ihmal etmişiz Malazgirt'i, ihmal etmişiz Anadolunun giriş kapısını. Keşke gezideki son durağımız değil de ilk durağımız olsaydı Malazgirt. Diğer gelişmişlikleri görüp, kendimizi avutabilirdik.

Buradan haykırmamızın bir anlamı var mı bilmiyorum ama Devlet Baba Malazgirt'e el atmalı. Göç veren Malazgirt değil, göç alan Malazgirt, giriş kapısı olduğu Anadoluya çok daha güzel yakışacaktır...