yerelhayat @ hotmail.com

Şeyh Edebali, Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve damadı Osman Gazi’ye aşağıdaki vasiyeti bırakır:
“Ey oğul, artık Bey’sin!
Bundan sonra öfke bize, uysallık sana. Gücenme bize, gönül alma sana. Suçlamak bize, katlanmak sana. Acizlik bize, hoş görmek sana. Anlaşmazlıklar bize, adalet sana. Haksızlık bize, bağışlamak sana. Ey oğul, sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz.
Şunu da unutma; insanı yaşat ki devlet yaşasın. Ey oğul, işin ağır, işin çetin, gücün kula bağlı
Allah yardımcın olsun…
Güçlüsün, kuvvetlisin, akıllısın, kelâmlısın! Ama, bunları nerede nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgârında savrulur gidersin.
Öfken, nefsin bir olup aklını yener.
Daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olmalısın! Dünya, senin gözlerinin gördüğü gibi değildir. Bütün bilinmeyenler, fethedilmeyenler, görünmeyenler, ancak sen faziletli ve ahlâklı olursan gün ışığına çıkacaktır.
Ey oğul, ananı, atanı say!
Bereket büyüklerle beraberdir.
İnancını kaybedersen, yeşilken çöllere dönersin. Açık sözlü ol! Her sözü üstüne alma! Gördüğünü görme! Bildiğini bilme!
Sevildiğin yere sık gidip gelme!
Ey oğul, üç kişiye acı: Cahil arasındaki âlime, zenginken fakir düşene ve hatırlı iken itibarını kaybedene. Ey oğul! Unutma ki yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir. Haklıysan mücadeleden korkma.

Şeyh Edebali’nin Osmanlı İmparatoluğu'nun kurucusu olarak kabul edilen Osman Gazi’ye verdiği bu vasiyet, sadece Osman Gazi’ye bırakılan bir vasiyet olarak kalmadı ve yüzyıllar boyunca devleti yönetenlere rehber oldu. Bu vasiyetin gereğini yapanlar, hayırla yad edilenler arasına girerken, yapmayanlar, tarihin çöplüğüne gittiler.

Şurası unutulmamalıdır ki; bu tür nasihatler yüzyılların birikimi neticesinde ortaya çıkan nasihatlerdir. Şeyh Edebalı'nın nasihatinin temelinde yatan ana fikir, insanlara değer vererek, saygı göstererek hareket eden idarecilerin başarılı olacaklarıdır.

AK Parti Pendik ilçe başkanlığı görevine gelen yeni ilçe başkanı Ali Şirin ve tüm yönetim kuruluna; Şeyhimiz Edebalı'nın güzel nasihatleri gölgesinde, 2023 yolunda hayırlı ve başarılı bir çalışma dönemi diliyorum.