yerelhayat @ hotmail.com

Dünyanın tepesindeki bir avuç zenginin servetlerine servet kattığı, onların bayram ettiği ama diğer bütün insanların bir an evvel bitsin diye dua ettikleri çok zor bir yıl oldu 2020.


Bütün dünya ekonomisini zora sokan, sağlık sistemlerini yerle bir eden, insanların insanlıklarından çıktıklarına yaşayarak şahit olduğumuz çok zor bir yıl. Bitti hamdolsun. Ne var ki, biten sadece takvim üzerine bir rakam değişikliği. Gerçekte ortada biten bir şey yok. Ha 2020 ha 2021. Bizim umudumuz biraz psikolojik. Belki gelen yeni yıl daha güzel günler getirir umudu.


Fakat ortada bunun emareleri pek görünmüyor. Şom ağızlı diye adlandırılmak istemem ama asıl korkumuz gelenin gideni aratması ihtimali.


Bu durumda bize düşen bekleyip görmek. Bu arada kişisel olarak yapabileceğimiz çok şey var tabii. Mesela zorunlu olarak birbirimizden uzak yaşamak zorunda olduğumuz bu dönemleri biraz kendimize vakit ayırıp, kendimizi sorgulama fırsatı olarak değerlendirebiliriz. Belki Allah, biraz tefekkür etmemizi istiyordur. Ha gayret. Hepinize mutlu bir yıl dilerim..