yerelhayat @ hotmail.com

AK Parti İatanbul ilçe teşkilatları, yapılan son kongrelerle birer birer yenileniyor. Şurası muhakkak ki, göreve gelen arkadaşlarımız oldukça zor bir dönemde iş başı yapıyorlar. Bu zorluk, sıradan bir siyasi zorluk değil. Pandemi ortamında bütün dünyanın ekonomik açıdan daraldığı, insanlığın psikolojik açıdan dibe vurduğu, nasıl bir geleceğin insanlığı beklediği konusunda herkesin beyninde türlü soru işaretlerinin olduğu zorluklarla dolu bir dönem.

Herkes bilir ki, böyle dönemlerde bütün iktidarlar kan kaybeder ve bu kan kaybı az ya da çok sandığa yansır. Böyle zamanlarda özellikle seçim sathında yapılan siyasi çalışmalarda iktidarın işi her zaman zor olmuştur. Çünkü kendisine ziyarete gidilen hemen her vatandaşın mutlaka yaşamakta olduğu bir zorluk vardır. Haliyle ayağına gelmiş iktidar mensubunu görünce de dertlerini dile getirmesi kaçınılmazdır.

 

Geniş bir yürek gerek 

Böyle zamanlarda siyasi yönetim kademelerinde hizmet verecek olan her kişinin oldukça geniş bir yüreğe sahip olmaları başarı için şarttır. Son yerel seçimlerde kullanılan "GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ" solaganı, ilçe teşkilatlarının da temel felsefesi olarak devem ettirilmelidir. Bugünün siyasi mücadelesi ancak gönülle yapılırsa seçmende bir karşılık bulabilir. Günümüz seçmeni, gönlüne yatmayan veya gönlünü rencide eden hareketlerde, tıpkı İstanbul yerel seçimlerinde olduğu gibi kendi ayağına sıkma pahasına da olsa yanlış karar verebilmektedir.

Bu tür yanlışlar, yerel idarelerde kıyamet kopmasına neden olan yanlışlar olmadığı gibi, kaybeden adına kendini sigaya çekme, kazanan adına da boyunun ölçüsünü alma işlevi gördüğü için bazen çok değerli de olabilir. Fakat, ülke yönetimi söz konusu olduğunda verilecek yanlış bir karar memleketi uçuruma sürükleme anlamına gelecek kadar tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ne var ki, bu gerçeği görebilmek, günlük nafaka telaşı çeken normal yurdum insanının derdi değildir. Yönetici arkadaşlarımız bunun şuurunda olup seçmenle ilişkilerinde gönül temelli bir tavır içinde olmalıdır. Kolay olmasa da derdi Allah olan için Allah kolaylaştırıcıdır.   

Bu noktadan sonra bizlere düşen de memleketin ve neslimizin geleceği adına hem hizmetçi hem de duacı olmaktır. Yüceler Yücesi Allah, sağdan, soldan, ortayoldan memleketin yararına olacak herkesin işlerini kolaylaştırsın. Bilerek veya bilmeyerek memleketin zararına olacak kimler varsa onlara da fırsat vermesin inşaallah.