yerelhayat @ hotmail.com

Dünyanın küresel bir köy halini aldığı günümüzde yerel değerlerin kıymeti biraz ihmal edilmiş olsa da kısa zaman içinde bu yerel değerler çok daha fazla önem arzetmeye başlayacaktır. İnsanoğlunun varlığını anlamlı kılan, kendisini tanımlayabildiği ötekinin varlığıdır. Zira hiçbir insan kalabalıklar için kaybolup gitmekten hoşlanmaz. Varlığının bir değerinin olduğunu kendisine ait olanı ön plana çıkarma mücadelesiyle göstermeye çalışır.

Varlığını gelecek kuşaklara aktarırken, daha ziyade beklentisi kendisinden olanlar tarafından unutulmamak, hayırlarla yad edilmektir. Mimaride, kültürde, sanatta kendi değerlerinden hasıl olmuş birikimleri nakış nakış işlerken bir yönüyle çağdaşlarıyla yarış ikliminde mücadele eder diğer bir yönüyle gelecek kuşaklara aktaracak bir şeyler üretmiş olmanın hazzını yaşar. Bu haz, hemem her insanın üretkenliğini besleyen çok güzel bir insani duygudur.

Pendik Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Metin Yazıcı, Pendik Belediyesi Kültür Etkinlikleri kapsamında bu insani duygunun Pendik yereli adına yaşandığı güzel bir etkinlikle kültür ve sanat etkinliklerinde de yerelleşmenin önemini ortaya çıkaran bir işe imza attı.

Tamamı Pendiklilerden oluşan ve okuyucuları içinde bizim de bulunduğumuz bir ekiple çok önemli şairlerimizin şiirlerinin okunduğu güzel bir şiir gecesi etkinliği seyircilerden de olumlu tepkiler aldı. Hazırlayanın Pendikli, okuyanın Pendikli, dinleyenin Pendikli olduğu bu şiir dinletisinde ortam tam bir aile ortamı havasındaydı. O gün siz dünyanın en önemli şairlerini getirseydiniz, en profesyonel okuyucularını toplasaydınız asla o sıcaklığı yakalayamazdınız. Yerelleşme işte tam bu noktada bir ihtiyaç. Zira yerelleşmenin samimiyeti ne ulusalda ne de küreselde asla olmaz.


-----------------------------

Salgın hastalığın pençesinde başladığımız yeni bir yıla girmiş bulunuyoruz. Çok değerli sevdiklerimiz kaybettik. Nice canlarımızın cenaze törenlerine dahi katılamadık. Salgın hastalık ağzımızın tadını aldı götürdü. Allah hepimize huzur içinde geçireceğimiz yıllar ihsan eylesin. 2022 yeniden huzur bulacağımız yılların bir başlangıcı olsun inşaallah.