Dünyanın en büyük ithalatçılarından biri olan Çin pazarında firmalarımızın çok daha aktif olarak faaliyetlerde bulunabilmeleri için Çin’de gerekli alt yapının oluşturulması gerektiğini dile getiren Çin Ticaret Derneği Başkanı Barış Ariç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çin’de çok hızlı bir şekilde bir Türk ticaret odası kurulması gerekiyor. Buna ihtiyaç var. Şimdiye kadar böyle bir kurumun olmaması bile büyük eksiklik. Çin’deki diğer ülkelerin açmış olduğu ticaret odalarına baktığımızda bu ülkelere bağlı yabancı işletmelerin Çin pazarında çok daha aktif rol aldıklarını görüyoruz. Çünkü onları orada yönlendiren, rehberlik eden kuruluşlar var. Hatta bu ülkelerin ticaret odaları farklı şehirlerde şubeler açarak daha organize ve aktif çalışmalar yürütüyor. Türk firmaları ise haklı olarak bu büyük pazara girmeye korkuyor. Girebilenler ise markalaşamıyor, büyüyemiyor. Bir destek arıyor.  Çin’deki büyükelçimiz sayın Abdulkadir Emin Önen beyin ve ekibinin bu hususta çalışmalar yaptığını ve girişimlerde bulunduğunu biliyoruz.Bizlerde elimizden geldiği kadar destek vermeye hazırız. Yeterki hızlı bir şekilde böyle bir kurumu faaliyete geçirelim" dedi.

 “TÜRK İŞLETMELERİNİ ÇİN’E ISINDIRMALIYIZ” 

Bir kuşak bir yol projesi kapsamında Türkiye ile Çin arasındaki ilişikiler çok daha gelişeceğini vurgulayan Barış Ariç  “Çin’in  yatırımlarını ülkemizde daha çok görmeye başlayacağız. Açıklanan 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı programında görüyoruz ki Kuşak-Yol projesi özelinde önemli yatırımlar yapılacak.  Bir altyapı oluşturuluyor. Türkiye olarak da bizim bu hususta şimdiden önemli adımlar atmamız gerekiyor. Bu projeyi etkin olarak ülkemiz adına daha aktif kullanabileceğimiz yolları şimdiden planlamamız gerekiyor. Öncelikle Çin’e yapılan ihracat ürünlerimizde daha çok çeşitlilik sağlanmalı ve markalı ürünlerimizin Çin’e ihracatı desteklenmeli” İfadelerini kullandı.